Start Kontakt Länkar

Kalender
Ungdom
Resultat
Arkiv
Klubbar
Schackfyran
Styrelse
Blanketter




 

Göteborgs Schackförbund

Västkustspelen 05
I Västkustspelen används poängsystemet 3-2-1. För att poängen skall kunna användas i GSF:s knatterally är den i nedanstående resultatlista omräknad till 1-0,5-0. Kvalitetspoängen är dock inte omräknad.

 

Grupp A (Födda 86-88)

1

Anders Persson

SK ViMo

6

76

2

Per Mellbin

SS Manhem

4,5

64

3

Jakob Wåhlander

SS Manhem

4

55

Grupp B (Födda 89-91)

1

Alexander Richardsson

SK ViMo

6

80

2

Jonathan Röhss

Örgryte SK

4,5

68

3

Marcus Axelsson

SS Manhem

4,5

58

4

Richard Jern

SS Manhem

4

66

5

Alexander Heino

SS Manhem

4

64

6

Tim Cardilin

Halmstads SS

4

58

7

Isak Paulander

Harplinge SS

4

54

8

Christoffer Thorell

Kungsbacka SK

3,5

57

9

Niklas Werner

SS Manhem

3

62

10

Sara Jonsson

Säffle SK

3

54

11

Andreas Johansson

Harplinge SS

3

54

12

Emil Byqvist

Säffle SK

3

50

13

Johan Persson

SS Manhem

3

50

14

Christoffer Artman

SK ViMo

3

50

15

Magnus Svensson

Harplinge SS

2

36

16

David Hagman

Varbergs SK

1

36

Grupp C (91-92)

1

Johan Hansson

SS Manhem

6,5

80

2

Johannes Aira

SS Manhem

5,5

74

3

Sven Eriksson

Kungsbacka SK

5

72

4

Wictor Olsson

SS Manhem

5

68

5

Mattias Carlsson

SS Manhem

4

66

6

Linus Skagerfält

SS Manhem

4

62

7

Oskar Sjöström

Kungsbacka SK

4

58

8

Erik Jonsson

Säffle SK

4

48

9

Anders Svensson

Harplinge SS

3,5

59

10

Jacob Moflag-Svensson

Varbergs SK

3,5

57

11

Malin Olsson

Säffle SK

3

56

12

Leo Gunnarsson

Varbergs SK

3

54

13

Marcus Filipsson

Harplinge SS

3

50

14

Daniel Artman

SK ViMo

3

48

15

Niklas Thorell

Kungsbacka SK

3

48

16

Måns Hammarlund

Varbergs SK

2

46

17

Anton Gustavsson

Falkenbergs SK

1

34

Grupp D (93-94)

1

Harald Berggren Torell

SS Manhem

6

74

2

Erik Persson

SS Manhem

5,5

77

3

Ludvig Alnevall

Mölndals SK

5

74

4

John Eriksson

Kungsbacka SK

5

72

5

Mattias Al-Bashki

Halmstads SS

5

62

6

Rasmus Eriksson

Harplinge SS

4,5

64

7

Johannes Almer

Mölndals SK

4,5

59

8

Adam Sköldberg

SS Manhem

4

66

9

Jacob Persson

Varbergs SK

4

66

10

Martin Quintans

Majornas SS

4

66

11

Rasmus Filipsson

Harplinge SS

4

62

12

Daniel Karlsson

Falkenbergs SK

4

60

13

Lars Axelsson

SF

4

50

14

Joakim Sköld

Falkenbergs SK

3,5

58

15

Simon Johansson

Varbergs SK

3

56

16

Alexander Holzmann-Ekholm

Majornas SS

3

54

17

Aron Hansson

SS Manhem

3

52

18

Isak Asplund

Majornas SS

3

48

19

Anton Kerf-Andersson

Kungsbacka SK

3

46

20

Philip Johansson

Halmstads SS

3

42

21

Abraham Al-Bashki

Halmstads SS

2,5

41

22

Henrik Rackborg

Harplinge SS

2

52

23

Ida Aspberg

Halmstads SS

2

44

24

Christoffer Sundqvist

Harplinge SS

2

42

25

Martin Grip

Harplinge SS

1,5

41

26

Robin Skagerfält

Falkenbergs SK

0

28

Grupp E (95-96)

1

Anders Henningsson

Säffle SK

6,5

83

2

Freddy Wiborg

SK ViMo

5,5

76

3

Philip Blom

Örgryte SK

5,5

71

4

Mattias Eriksson

Kungsbacka SK

5

72

5

Jonathan Riberth

Falkenbergs SK

5

67

6

Daniel Jacobsson

Kungsbacka SK

5

66

7

Linus Nilsson

SK ViMo

5

62

8

Patrik Andrén

Kungsbacka SK

5

60

9

Daniel Skorczynski

SS Manhem

4,5

71

10

Adam Roth

Säffle SK

4

68

11

Malte Kauranen

Eslövs SK

4

66

12

Alexander Karlsson

SS Manhem

4

64

13

Thomas Enghult

SS manhem

4

64

14

Nils Axelsson

Säffle SK

4

58

15

Jonas Tjärnemo

Limhamns SK

4

58

16

Joakim Berntsen

Limhamns SK

4

56

17

David Thavenius

Kungsbacka SK

4

50

18

Theodor Collin

SS Manhem

3,5

61

19

Niklas Claesson

Falkenbergs SK

3,5

59

20

Erik Bolin

Falkenbergs SK

3,5

54

21

Martin Kroon

SS Manhem

3,5

52

22

Oskar Gustafsson

Kungsbacka SK

3

60

23

Jakob Ohlsson

Örgryte SK

3

56

24

Ruben Sandström

SS Manhem

3

52

25

Simon Nordensson

Örgryte SK

3

50

26

Viktor Karlsson

Uddebo SK

3

48

27

Linus Karlsson

Harplinge SS

3

41

28

Gustav Otteblad

Kungsbacka SK

2,5

48

29

Isak Ungerfält

SS Manhem

2

50

30

Robert Fredén

Örgryte SK

2

48

31

Neda Farhand

SS Manhem

2

40

32

Jesper Gustavsson

Falkenbergs SK

2

38

33

Nickrad Kavoosi

SS Manhem

2

38

34

Adrian Bergman

SS Manhem

1,5

39

35

Andreas Rikardson

Falkenbergs SK

1

42

Grupp F (97 och senare)

1

Simon Wigemo

SS Manhem

6

78

2

Filip Johansson

Mölndals SK

5,5

73

3

Daniel Abrahamsson

Kungsbacka SK

5

68

4

Victor Berntsen

Limhamns SK

4,5

67

5

Gabriel Svorono

SS Manhem

4

70

6

Alexander Tornemo Thorén

Mölndals SK

4

64

7

Arian Danai

Kungsbacka SK

4

58

8

Erik Sande

Mölndals SK

4

58

9

Jakob Johansson

Mölndals SK

4

56

10

Benjamin Eriksson

Harplinge SS

3

54

11

Teodor Bergman

SS Manhem

3

52

12

Robin Nilsson

SS Manhem

2,5

52

13

Per Steen

Säffle SK

2,5

49

14

Adrian Rossing

Mölndals SK

2,5

41

15

Nils Jutblad

SS Manhem

1,5

33

16

Lucas Filipsson

Harplinge SS

1

37

17

Oskar Andersson

Falkenbergs SK

1

25

Ätranjungfrun I

1

Sandra Svensson

Harplnge SS

5,5

77

2

Malin Tjärnemo

Limhamns SK

5

72

3

Cecilia Jönsson

Eslövs SK

4,5

65

4

Emelie Svensson

Falkenbergs SK

4

62

5

Louise Svensson

Falkenbergs SK

4

60

6

Agnes Kauranen

Eslövs SK

3

54

7

Gabriella Svensson

Falkenbergs SK

2,5

49

Ätranjungfrun II

1

Jessica Bengtsson

SS Manhem

7

84

2

Malin Eriksson

Kungsbacka SK

4

64

3

Julia Wihlborg

Mölndals SK

4

52

4

Malva Kauranen

Eslövs SK

4

52

5

Amelia Stuart

Falkenbergs SK

3

54

6

Alexandra Ghafari

Falkenbergs SK

3

48

7

Stina Carlsson

Mölndals SK

2,5

49

8

Emma Blom

Örgryte SK

2,5

43

9

Miriam Svensson

Mölndals SK

2,5

41

10 Hanne Hagman Varbergs SK 2 54

 

 

 
Göteborgs Schackförbund, Vegagatan 20, 413 09 Göteborg
031-244715